Občas sa stáva, že nielen majiteľ psa, ale aj susedia trpia pre nepretržitý štekot psov. Existuje zopár dôvodov, prečo pes zbytočne šteká, čo je možné vyriešiť pomocou týchto obojkov. Používanie elektrického obojku je plne automatické, práve preto nestratíte dobrý kontakt s Vaším psom.
Obojky proti štekaniu rozlišujeme na základe reakcie do dvoch základných skupín:
-
Obojky reagujúce na štekot, ktoré majú zabudovaný mikrofón
- Obojky reagujúce na vibráciu hlasiviek, ktoré majú zabudovaný senzor
Výhodou obojkov reagujúcich na hlasivky je tá, že sú aktivované iba štekaním konkrétneho psa, tak že nedôjde k náhlemu spusteniu obojku napr. štekotom druhých psov, čím sa predchádza neopodstatnenej korekcii, a preto je vhodné zvoliť si tento typ obojka pre väčšinu psov.
Mikrofóny sú aktivované podľa zvuku štekania a korekcie psa, tieto typy obojkov sa môžu zapnúť aj na trasenie alebo poškriabanie hlavy psa, ak sú citlivejšie. Uvedomte si však, že tieto zariadenia budú psovi iba pípať počas prvých dvoch štekotoch, takže pes nebude pri náhodnej aktivácii pulzovaný.
Existujú ultrazvukové, vibračné alebo elektrické obojky.
1.Ultrazvukové zariadenia
Ultrazvukové zariadenia a obojky vysielajú ultrazvuk, ktorý je nepočuteľný alebo iba slabo počuteľný pre ľudské ucho, avšak kvôli ostrého sluchu psov sa im ťažko počuva a preto radšej prestanú štekať. Ultrazvukové prístroje však neprinášajú očakávané výsledky u všetkých plemien psov. Odporúčame vám vyskúšať tieto typy zariadení iba na citlivých psoch s veľmi dobrým sluchom, ale ani tak im nemusia byť 100%- ne účinné. Tento zvukový efekt nemusí byť pre psa odrádzajúcou korekciou a bude naďalej štekať, aj keď zariadenie neustále vydáva zvukový signál(PetSafe statická jednotka).
2. Vibračné zariadenia
Vibračné modely majú zvukovú a vibračnú funkciu, pri ktorej zvukový signál je varovanie a vibračná funkcia ako korekcia. Vibračné modely nedávajú impulz, po pípnutí zariadenie iba vibruje. Takéto zariadenia sa odporúčajú iba pre psov citlivejšej povahy(PaiPaitek 258V).
3. Elektrické zariadenia
Elektrické modely majú zvyčajne dve funkcie, varovnú, ktorá je zvyčajne zvukový signál alebo vibrácia, a ak štekanie pokračuje tak bude vydaný aj elektrický impulz. U niektorých modeloch sú prítomné všetky tri funkcie, aj zvukový varovný signál, aj vibrácia a aj elektrický impulz a my si vieme potom nastaviť vhodnú kombináciu týchto funkcií (Petrainer PET-856)
Prevádzkový mechanizmus týchto obojkov
V závislosti od modelu sa zariadenie aktivuje na štekot alebo na vibráciu hlasiviek a koriguje psa podľa nastavenia. Keď pes neprestane štekať, obojok mu znova spustí impulz, to že aký silný, závisí od modelu a od nastavení. U niektorých typov sila impulzu sa nedá manuálne nastaviť, zariadenie vysiela impulz nastavený od výrobcu a potom sa automaticky zvyšuje úroveň impulzu, keď znova zistí štekanie do 30 sekúnd, kým pes prestane štekať(Petrainer PET-852, PET-853, PaiPaitek 258S)
Existujú obojky, na ktorých sa dá manuálne nastaviť najvhodnejšiu úroveň impulzu pre konkrétneho psa, takže obojok bude vydávať čo najspoľahlivejšiu silu(modely Dogtrace)
V závislosti od prostredia psa resp. od umiestnenia voliery si môžete vybrať buď vnútorný nevodotesný alebo vonkajší vodeodolný alebo vodotesný model. Nevodotesné vnútorné obojky sú určené najmä pre domáce zvieratá, pretože nemôžu byť vôbec vystavené vlhkosti.
Obojky odolné voči ďažďu a blatu sú chránené pred striekajúcou vodou, takže dobre znášajú dokonca aj slabší ďážď ale trvalo mokré prostredie môže viesť k nesprávnej funkčnosti. Na druhej strane, vodotesné obojky sú aj plne ponoriteľné, takže keď Váš pes rád pláva tak si určite vyberte taký model. Pri týchto modeloch je pravdepodobnosť premočenia nulová.
Pri výbere najvhodnejšieho zariadenia pre vášho psa je dôležité vziať do úvahy jeho veľkosť. To je dôležité aj pre to, aby to pes pohodlne nosil a aby sa rozsah sily impulzu kalibroval pre jeho plemeno, t.j. nie príliš silný alebo príliš slabý. Predávame obojky pre všetky plemená, od malých psov po veľmi veľké tvrdohlavé psy, máme vhodné vybavenie pre každé plemeno psov.
Ako pri každom elektrickom obojku, aj pre tie je veľmi dôležité si umiestniť zariadenie správne a pohodlne. Dbajte na to, aby sa kontaktné body dotýkali krku psa. U psov s dlhšou a hustou srsťou sa odporúča strihať srsť okolo zariadenia, aby sa zaistilo, že krk psa je v kontakte s obojkom, inak pes nepociťuje elektrickú korekciu.
Pomocou týchto obojkov sa môžete rýchlo a efektívne zbaviť nepotrebných, nepríjemných štekotov, aby Váš denný a nočný pokoj bol zarucený. Avšak neodporúčame tieto zariadenia na nepretržité používanie, len sa zamyslime nad tým, ako by sme na tom boli my ľudia, keby sme nemohli hovoriť týždne, mesiace! Odporúča sa denné použitie 4-12 hodín.