Ako si správne vybrať elektrický neviditeľný ohradník

Váš pes často utečie z domu alebo nemôžeme ho ovládať? To je bežný problém, ktorý obťažuje zodpovedných vlastníkov.

 

Čo by sme mali robiť? 

 

Jedným z riešení je elektrický neviditeľný plot, ktorý sa dá ľahko a esteticky namontovať. Pri týchto ohradníkoch impulz vydáva obojok, tak že je 100% bezpečný.

 

Ak sme sa rozhodli, že chceme neviditeľný plot, musíme si klásť otázku, ako zvoliť pre nášho psa ten pravý plot. V tomto príspevku sme sa pokúsili zhromaždiť vlastnosti, ktoré vám pomôžu pri výbere.

Pokiaľ ide o elektrické oplotenie psov, je dôležité uviesť, že sa ho neodporúča používať u chorých zvierat,u zvierat mladších ako 6 mesiacov a u starých psov. Určite počkajte, kým Váš pes nedosiahne túto vekovú hranicu!

Výrobcovia odporúčajú, aby pes nosil prijímač(obojok) maximálne 12 hodín denne, pretože niektorí psi sú citlivejší na tlak v obojku a na kovové kontakty. Títo psi môžu mať okolo kontaktov červenú pokožku alebo rany. Odporúčame preto, aby ste počas prvých týždňov pozorne sledovali svojho psa a často ho kontrolovali na krku. Ak nemáte žiadne z vyššie uvedených lézií, môžete nechať prijímač v krku svojho psa celý deň so správnym nastavením popruhu.

 

Máme širokú škálu produktov od lacnejších čínskych ohradníkov, českých psích ohradníkov Dogtrace, francúzskych neviditeľných ohradníkov Num'axes až po americké psie ohradníkv American Petsafe. Často kladenou otázkou je, ako sa líši drahší plot od lacnejších neviditeľných plotov. Slúžia na rovnaký účel, aby sa zabránilo úniku alebo vniknutiu psa do vyhradeného priestoru. Malo by sa však poznamenať, že ploty pre psov ponúkané európskymi a americkými výrobcami sú, samozrejme vyššej kvality.

 

Správna voľba

 

Prvým krokom pri výbere rozhodnúť sa je zistiť, či sú podmienky inštalácie správne, to znamená, či je váš dvor alebo oblasť, kde chcete používať neviditeľný plot, vhodný na zostavenie systému. Dôležitým inštalačným pravidlom je, že pri niektorých typoch sa vodič nedá nainštalovať na kovový plot alebo tesne v jeho blízkosti, a to z dôvodu vysokofrekvenčnej prevádzky. V drôte prebiehajú rádiové signály, a keď sa prijímač priblíži k tomu drátu tak sa  aktivuje. Ak drôt umiestnite príliš blízko kovového plotu, rádiové vlny sa odrazia od kovu a bludné signály sa budú generovať na rôznych miestach vo dvore. Tomu možno zabrániť inštaláciou drôtu v dostatočnej vzdialenosti od kovového plotu. Určenie vhodnej vzdialenosti závisí od nastavenia signalizačnej zóny, aby čiara plotu nespadla do signalizačnej oblasti. Optimálne je zvyčajne 1-1,5 m. Je vhodné vytvoriť si plán s plánovaným umiestnením neviditeľného plotu. Ak zistíme, že je nemožné vymedziť priestor medzi plotom a drôtom 1 až 1,5 m, tie sú väčšinou čínske  ploty napr. ITrainer KD-660, W227, potom si môžeme zvoliť typ plotu pre psa, ktorý môže byť namontovaný na existujúci plot alebo môže byť inštalovaný na spodku plotu. Ide o neviditeľné systémy plotu Dogtrace a Petsafe. 

 

Rozdelenie plotov z hľadiska funkcie

 

Z hľadiska funkcie je možné oplotenie psov rozdeliť do 3 základných skupín:

  • Prvý typ, pri ktorom je možné nastaviť zvlášt zónu pre akustický signál a zónu elektrických impulzov (napr. modely od DogTrace)
  • druhý typ, pre ktorý môžeme nastaviť len jednu zónu, ale existuje samostatný zvukový signál a zóna impulzov (napr.  ITrainer W227 a ITrainer KD-660)
  • Tretí typ ,pre ktorý môžeme nastaviť len jednu zónu, v tej istej zóne dáva zvukový signál a elektrické impulzy (napr. ITrainer KD-660 či ITrainer TP-16)

Keď si zvolíme čínsky produkt, aj tak máme možnosť si vybrať z viacerých modelov. Každá sada sa líši veľkostou prijímača, napájacím zdrojom, vodeodolnosťou alebo nastaviteľnosťou sily (u modeli TP-16). Tiež je rozdiel medzi dľžkami a prierezom cievky v základnej súprave.

Veľkosť, hmotnosť a temperament psa sú tiež dôležitými faktormi pri výbere. V prípade väčšieho psa by ste si samozrejme mali zvoliť súpravu psích plotov s väčším prijímačom. V prípade tvrdohlavého psa by ste mali používať zariadenie s nastaviteľnou silou impulzu a prispôsobením. (ITrainer TP-16, Num'axes, Dogtrace )

Pokiaľ ide o napájanie prijímačov, rozlišujeme ich do dvoch skupín: 

  • Baterkové
  • Nabíjateľné

Ak si vyberiete verziu baterkovú, budu sa brať do úvahy aj financie (vždy kupovať si nové baterky). Životnosť baterky v čínskych výrobkoch je niekoľko týždňov, ale výdrž tiež závisí od počtu aktivácií. Skúsenosti ukazujú, že baterkové modely nefungujú s nabíjateľnými baterkami, ale s jednou jednorazovou baterkou. Ak sa rozhodnete pre nabíjateľný model, tak potom mala by sa nabíjať každých 7 až 10 dní, čo závisí aj od používania a vonkajšej teploty. Jedná sa o vstavané nabíjateľné batérie, preto nie je možné batériu vymeniť doma, ale môžete požiadať o výmenu v našom internetovom obchode.

 

Náš sortiment iTrainer súprav na oplotenie psov obsahuje drôty 200 alebo 300 m. Drôt s dĺžkou 300 m má prierez 0,1 mm2, taký drôt je súčasťou súpravy na neviditeľné ploty ITrainer HT- 023, súpravy na neviditeľné ploty ITrainer W-227, súpravy na neviditeľné ploty ITrainer KD-660. Drôt s dĺžkou 200 m má prierez 0,3 mm2, čo je menej zraniteľný drôt, ako napríklad neviditeľný oplotenie ITrainer TP-16.

 

Pri kvalitnejších výrobkoch tiež máme možnosť si vybrať z viacerých modelov. V týchto sadách je rozdiel tiež vo veľkosti, napájaní, nastaviteľnosti prijímača a dľžke a priereze vodiča. Tieto zariadenia môžu viesť dlhšie káble, ak plánujete obopnúť väčšiu plochu. Niektoré typy môžu mať dĺžku drôtu do 1000 - 2000 m, vrátane plotov Dogtrace a plotov Num'axes canifugue MIX. Prierez vodičov závisí od typu. V súpravách oplotenia Num'axes je drôt 100 m 0,52 mm2. Plotové systémy pre psie ploty Dogtrace D-plot sú dodávané s drôtom o priemere 0,75 mm2 100 m, ale dá sa zakúpiťhrubší drôt. Vodič s priemerom 1 mm2 alebo 2,5 mm by sa mal zvoliť, keď chceme ohraničiť väčší priestor. Môžeme zvoliť tiež obojky fungujúce na baterky alebo na nabíjanie. Na rozdiel od čínskych verzií baterky môžu mať životnosť v prémiovych zariadení v pohotovostnom režime 3 až 6 mesiacov.

 

Napriek starostlivým rozhodnutiam nemusí váš pes stále reagovať na impulz, ako by ste to očakávali, aj keď zariadenie správne funguje. V tomto prípade je pravdepodobné, že váš pes má veľmi vysoký prah tolerancie voči bolesti a napriek impulzu uprednostňuje slobodu. Pretože tento systém nie je fyzickou bariérou, psy takého temperamentu môžu stále uniknúť impulzu tým, že zoberú impulz. Bohužiaľ nie je vopred známe,na ktoré psy budú účinné a na ktoré nebudú.